oznakowanie hal magazynowych

Temat oznakowania magazynu niejednokrotnie już był przedmiotem wielu rozważań dotyczących bezpieczeństwa w magazynach. Jak wiadomo, obowiązek zaprojektowania i wykonania oznakowania poziomego, leżący po stronie pracodawcy, wypływa m.in. z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP. Został on opisany w Dyrektywie 92/58 EWG, a wiele aspektów oznakowania jest zawartych w kilku normach i innych przepisach.

Pola odkładcze 

Pole odkładcze to wyznaczony obszar magazynu wolny od regałów, zwykle ulokowany tuż obok doków przeładunkowych, przeznaczony do tymczasowego składowania ładunków na posadzce przed przetransportowaniem ich w inne miejsce.

 

Drogi transportowe 

Prawidłowo wyznaczone drogi transportowe powinny mieć odpowiednią szerokość (dostosowaną do rozmiarów urządzeń, które na co dzień się po nich poruszają) oraz muszą być właściwie oznakowane. Kwestie zapewnienia odpowiednich warunków w magazynie leży po stronie jego właściciela lub osoby, która w danym momencie nim zarządza (np. najemcy) i są one uregulowane prawnie.

Zalecane minimalne wymagania dróg transportowych i dróg dla pieszych w zakładach pracy z opublikowane są w normach i przepisach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, a także w przepisach związanych z ochroną przeciwpożarową.

 Stosowanie różnokolorowych oznaczeń ułatwia identyfikację rodzaju miejsca lub produktu. Co prawda, wymogi prawne nie narzucają stosowania konkretnych standardów kolorystycznych dla konkretnych miejsc, jednakże należy pamiętać o tym, aby był stosowany schemat był jednoznaczny i nie powodował nieścisłości.

Zasady BHP w magazynie służą zapewnieniu bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i składowanym w danym obiekcie towarom. Po stronie pracodawcy leży organizacja pracy w sposób zgodny z zasadami BHP oraz kodeksem pracy.

Działamy na terenie całego kraju i za granicą

 
505-770-602
biuro@sandline.pl
Damian.kozlowski@sandline.pl